Szczepienia ochronne psów
W poniższym artykule w kilku zdaniach postaramy się objaśnić, które szczepienia psów są obowiązkowe, które powinno się wykonać, a które należy zrobić w wyjątkowych sytuacjach. Dodatkowo przedstawimy schemat szczepienia od pierwszych tygodni życia psa.
Szczepienie obowiązkowe(ustawowo) psów to
szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ustawa nakłada na właścicieli psów
obowiązek szczepienia co rok a za brak aktualnych szczepień grozi kara
pieniężna. Należy pilnować daty tego szczepienia i dbać o to, by każde było
wpisane do książeczki zdrowia czy też do paszportu psa. Szczepienia, które powinno się wykonać to tzw.
szczepienie zasadnicze – powinno je
otrzymać każde zwierzę, ponieważ zabezpiecza ono przed śmiertelnymi chorobami powszechnie
występującymi w środowisku.
Te choroby to:
-nosówka
-parwowiroza
-choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby)
Szczepienia wykonywane w wyjątkowych sytuacjach, to takie szczepienia, które wykonujemy jeśli pies jest w grupie ryzyka zachorowania na daną chorobę np. jest psem myśliwskim czy też planują Państwo jego pobyt w hotelu. Takie szczepionki zabezpieczają psy przed: wirusem parainfluenzy psów, Bordetella Bronchiseptica( tzw. kaszel kenelowy), leptospirozą, koronawirozą, boreliozą, herpeswirozą, grzybicą skórną. O zasady tych szczepień należy pytać w gabinecie, ponieważ wykonujemy je w wyjątkowych sytuacjach.
Najczęściej wykonywany schemat szczepień psów:
- 6. tydzień życia to czas, w którym szczeniak powinien otrzymać pierwsze
szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 4. tygodniu życia). W tym czasie
szczepimy przeciwko: parwowirozie i nosówce.
-9. tydzień życia to kolejne szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 7. tygodniu życia). W tym czasie szczepimy psiaka przeciwko: parwowirozie, nosówce i zakaźnemu zapaleniu wątroby.
-12. tydzień życia to kolejne szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 10. tygodniu życia). Jeśli nie ma innych wskazań to najczęściej szczepimy wtedy szczepionką zawierającą kombinację szczepów uodporniającą przeciwko: nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie oraz zakażeniom górnego układu oddechowego wywołanym przez wirus para influenzy psów i adenowirus.
-16. tydzień życia to szczepienie przeciwko wściekliźnie, które wykonujemy w terminie nie później niż 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia i najlepiej nie wcześniej niż 7-14 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko innym chorobom zakaźnym. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonujemy co rok.
- 12 miesiąc życia to szczepienie tzw. „przypominające” -powtarzamy wtedy to szczepienie, które wykonywane było w 12. tygodniu życia – od tego momentu następną dawkę szczepionki podajemy co trzy lata.
Podsumowując – pamiętaj o szczepieniu przeciwko wściekliźnie wykonywanym co roku i szczepieniu przeciwko innym chorobom zakaźnym co trzy lata. Jeśli planujesz zostawić psa w hotelu, bądź przeprowadzić się na tereny zalesione spytaj lekarza weterynarii o szczepienie przeciwko chorobom występującym w zgrupowaniach, przy obniżonej odporności czy groźnych na terenach bagiennych i leśnych.