PSY, KOTY ORAZ ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE: GADY, PŁAZY, GRYZONIE, KRÓLIKI, ŚWINKI MORSKIE FRETKI, PTAKI OZDOBNE, JEŻE ORAZ INNE ZWIERZĘTA NIEUDOMOWIONE

                                                                                               Szczepienia ochronne psów

W poniższym artykule w kilku zdaniach postaramy się objaśnić, które szczepienia psów są obowiązkowe, które powinno się wykonać, a które należy zrobić  w wyjątkowych sytuacjach. Dodatkowo przedstawimy schemat szczepienia od pierwszych tygodni życia psa.

       Szczepienie obowiązkowe(ustawowo) psów to szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ustawa nakłada na właścicieli psów obowiązek szczepienia co rok a za brak aktualnych szczepień grozi kara pieniężna. Należy pilnować daty tego szczepienia i dbać o to, by każde było wpisane do książeczki zdrowia czy też do paszportu psa.  Szczepienia, które powinno się wykonać to tzw.  szczepienie zasadnicze – powinno je otrzymać każde zwierzę, ponieważ zabezpiecza ono przed śmiertelnymi chorobami powszechnie występującymi w środowisku.
Te choroby to:
-nosówka
-parwowiroza
-choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby)

          Szczepienia wykonywane w wyjątkowych sytuacjach, to takie szczepienia, które wykonujemy jeśli pies jest w grupie ryzyka zachorowania na daną chorobę np. jest psem myśliwskim czy też planują Państwo jego pobyt w hotelu. Takie szczepionki zabezpieczają psy przed: wirusem parainfluenzy psów, Bordetella Bronchiseptica( tzw. kaszel kenelowy), leptospirozą, koronawirozą, boreliozą, herpeswirozą, grzybicą skórną. O zasady tych szczepień należy pytać w gabinecie, ponieważ wykonujemy je w wyjątkowych sytuacjach.

Najczęściej wykonywany schemat szczepień psów:
- 6. tydzień życia to czas, w którym szczeniak powinien otrzymać pierwsze szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 4. tygodniu życia). W tym czasie szczepimy przeciwko: parwowirozie i nosówce.

-9. tydzień życia to kolejne szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 7. tygodniu życia). W tym czasie szczepimy psiaka przeciwko: parwowirozie, nosówce i zakaźnemu zapaleniu wątroby.

-12. tydzień życia to kolejne szczepienie (po wykonanym odrobaczeniu w 10. tygodniu życia). Jeśli nie ma innych wskazań to najczęściej szczepimy wtedy szczepionką zawierającą kombinację szczepów uodporniającą przeciwko: nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie oraz zakażeniom górnego układu oddechowego wywołanym przez wirus para influenzy psów i adenowirus.

-16. tydzień życia to szczepienie przeciwko wściekliźnie, które wykonujemy w terminie nie później niż 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia i najlepiej nie wcześniej niż  7-14 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko innym chorobom zakaźnym. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonujemy co rok.

- 12 miesiąc życia to szczepienie tzw. „przypominające” -powtarzamy wtedy to szczepienie, które wykonywane było w 12. tygodniu życia – od tego momentu następną dawkę szczepionki podajemy co trzy lata.

          Podsumowując – pamiętaj o szczepieniu przeciwko wściekliźnie wykonywanym co roku i szczepieniu przeciwko innym chorobom zakaźnym co trzy lata. Jeśli planujesz zostawić psa w hotelu, bądź przeprowadzić się na tereny zalesione spytaj lekarza weterynarii o szczepienie przeciwko chorobom występującym w zgrupowaniach, przy obniżonej odporności czy groźnych na terenach bagiennych i leśnych.