PSY, KOTY ORAZ ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE: GADY, PŁAZY, GRYZONIE, KRÓLIKI, ŚWINKI MORSKIE FRETKI, PTAKI OZDOBNE, JEŻE ORAZ INNE ZWIERZĘTA NIEUDOMOWIONE

                                                                                                     Odrobaczenie psów

              Poza szczepieniami, odrobaczenie to jedno z ważniejszych działań profilaktycznych jakie właściciel w porozumieniu z lekarzem weterynarii powinien przeprowadzać u swoich pupili. Nieodrobaczane psy mogą być rezerwuarem pasożytów, wydalając je skażają wtórnie środowisko stwarzając zagrożenie dla innych psów, kotów i ludzi. Systematyczne odrobaczanie pozwala na ochronę nie tylko Twojego psa, ale i bliskich Ci osób.
            Pasożyty powszechnie występujące u psów to między innymi: Giardia intestinalis, glisty psie, włosogłówki, tęgoryjce, nicienie sercowe i podskórne, bąblowce, tasiemce psie,

Schemat odrobaczania psów:
- pierwsze odrobaczenie należy przeprowadzić w 4. tygodniu życia szczeniaka równocześnie należy    wtedy odrobaczyć ich matkę,
- następnie odrobaczamy szczeniaki w 7. tygodniu życia, 10. tygodniu życia, 13. tygodniu życia,
- potem odrobaczamy co 4 tygodnie do ukończenia 6. miesiąca życia
- po 6. miesiącu życia psy odrobaczamy co 3-4 miesiące

    Należy pamiętać o tym, że jeśli mamy więcej niż jedno zwierzę, należy zawsze odrobaczyć je wszystkie w tym samym czasie.

        Preparaty przeciwko pasożytom wewnętrznym(większość z nich posiadamy na stałe w gabinecie)
-Tabletki (Dehinel, InPar, Milprazon, Milpro, Cestal, Pratel, Aniprazol, Anipractic)
-Spot On(Advocate, Stronghold, Broadline)
-Pasty (Panacur, Vetminth)

        Jeśli u psa występują niepokojące objawy takie jak: przewlekłe biegunki, „saneczkowanie”, apatia, brak apetytu, spadek masy ciała, obecność pasożytów w kale oferujemy Państwu usługę badania kału na miejscu w gabinecie. Do tego celu należy przynieść do nas próbkę kału zebraną z trzech kolejnych dni w jednym pojemniku (przechowywać w warunkach chłodniczych). Wyniki uzyskają Państwo już po 20 minutach.  

    A co z pasożytami zewnętrznymi?
Pasożyty zewnętrzne takie jak między innymi: pchły, wszy, wszoły, kleszcze, świerzbowce czy nużeńce występują często u psów i niosą równie duże zagrożenie co pasożyty wewnętrzne. Pasożyty te są często nosicielami chorób, ale i pasożytów jak tasiemiec psi.
Preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym (również większość z nich posiadamy na stałe w gabinecie)
-Tabletki (Simparica, Bravecto…)
-Spot On(Advatnix, Fiprex,  Vectra,  Broadline,  Stronghold…)
-Obroże(Foresto, Kiltix…)

W zależności o wyboru preparatu przeciwko pasożytom zewnętrznym profilaktykę należy powtarzać co 4-5 tygodni, co 3 miesiące bądź co 7-8 miesięcy.