PSY, KOTY ORAZ ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE: GADY, PŁAZY, GRYZONIE, KRÓLIKI, ŚWINKI MORSKIE FRETKI, PTAKI OZDOBNE, JEŻE ORAZ INNE ZWIERZĘTA NIEUDOMOWIONE

                                                                                                        Odrobaczanie kotów

          Odrobaczanie kotów to bardzo ważny element profilaktyki, który należy systematycznie przeprowadzać. Najbardziej narażone na inwazję pasożytniczą są koty wychodzące ze względu na to, że mają możliwość zjadania wszystkiego co znajdą w środowisku ich życia, ale i typowe koty „kanapowe” nie są bezpieczne.

      Skąd wiedzieć, że nasz kot ma robaki? Twój pupil może mieć niespecyficzne objawy takie jak postępujące chudnięcie, brak apetytu, biegunki, możesz też znaleźć w jego odchodach glisty bądź człony tasiemca – przypominają odpowiednio długie białe nitki makaronu bądź ziarna ryżu. Ale uwaga! Nie wszystkie pasożyty można dojrzeć w kale, niektóre z nich zobaczy dopiero wprawne oko lekarza weterynarii po analizie próbki kału. Taką analizę można przeprowadzić w naszym gabinecie, jeśli dostarczą nam Państwo próbkę kału zebraną z trzech kolejnych dni (przechowywaną w lodówce).

Schemat odrobaczania kotów
-pierwsze odrobaczenie kociąt należy przeprowadzić już w wieku 3. tygodni, w tym czasie odrobaczamy też karmiącą je matkę
- następnie odrobaczamy kociaki co 2. tygodnie aż do momentu odsadzenia
-potem odrobaczamy co 4. tygodnie do ukończenia 6. miesiąca życia
-koty dorosłe niewychodzące odrobaczymy raz na pół roku, a koty dorosłe wychodzące odrobaczamy do 3-4 miesiące.

Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota bądź towarzyszące im psy zawsze należy odrobaczać całe stado w jednym czasie.

Preparaty przeciwko pasożytom wewnętrznym (większość z nich posiadamy na stałe w gabinecie)
-Tabletki  (Milprazon,  Milpro,  Cestal Cat,  Pratel,  Aniprazol,  Anipractic…)
-Spot On ( Stronghold,  Broadline,  Profender…)
-Pasty  (Panacur,  Vetminth)

    Oprócz pasożytów wewnętrznych, dbać należy również o to, by na naszym kocie nie zamieszkały pasożyty zewnętrzne. W tym celu polecamy stosowanie preparatów, które nie tylko zwalczą pasożyty, ale i zapobiegną powtórnej kolonizacji.
Dla kotów są to głównie preparaty typu Spot On takie jak: Bravecto,  Fiprex,  Broadline,  Stronghold.